ceska vlajka pro cz verzi britska vlajka pro AJ verzi
Sekce Buldočci

Pokud si přejete malého pohodového a inteligentního psa, který bude věrným přítelem v každé životní situaci Vám nebo Vašim dětem, pak hledáte francouzského buldočka.

CHS Flash Frenchies

Popis Francouzského buldočka (Bouledogue Francais)

Francouzský buldoček patří mezi tzv. malá molossoidní plemena, neboli plemena, která se vyznačují silnou mohutnou stavbou těla, silným ochranářským pudem a bezvýhradnou oddaností svému pánovi. Předci molossoidních plemen, molossové, se datují již od dob rozkvětu Epiru a římské říše. Francouzský buldoček jak ho známe dnes je výsledkem různých křížení chovatelů na konci 19.století v dělnických čtvrtích Paříže. V té době byl buldoček psem nosičů z pařížské tržnice, řezníků a kočích, avšak díky svému zvláštnímu vzhledu a povaze brzy našel cestu do lepší společnosti a rychle si získával oblibu.
První klub tohoto plemene byl založen roku 1880 v Paříži. V roce 1898 byl ustanoven první standard a v témže roce byl Francouzský buldoček poprvé uznán jako plnohodnotné plemeno Société Centrale Canine. Později, v roce 1995 bylo toto plemeno schváleno Fédération Cynologiques Internationale (FCI), kdy byla vydána publikace originálního standardu, který platí dodnes.

Celkový vzhled: Francouzský buldoček je typický molossoid malého formátu, malý svalnatý krátkosrstý pes kompaktní stavby a solidní kostry se vztyčenýma ušima a přirozeně krátkým ocasem.
Hmotnost: pes 9-14 kg, fena 8-13 kg.
Barvy srsti: žíhaná, fawn (plavá), žíhaná strakoš a fawn strakoš.
Pozor: modrá, šedá nebo kakaová barva srsti je typická pro křížení s jinými plemeny (nejčastěji v množírnách) a není schválená ve standardu FCI.
Povaha: Francouzský buldoček je

Děti: Francouzský buldoček je k dětem jako stvořený. Díky klidné povaze a silné konstituci bez problému snáší i neopatrné chování dětí. Buldočci malé děti milují a přistupují k nim hravě a přitom opatrně a pozorně.
Jiní psi: Francouzský buldoček je silným členem smečky. Bez výhrad uznává autoritu silných psů ve smečce a vychází s nimi bez problémů. Vůči cizím psům ale vystupuje nebojácně a hlídá s maximálním nasazením.